Jdi na obsah Jdi na menu
 


Polévka pro oslabené tělo, Libeček, Majoránka

29. 3. 2009
TTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTT

Polévka pro oslabené tělo

 

Dejte na rady našich babiček a prababiček! Naši předkové totiž znali pomoc. Dostihla vás infekce a ležíte v posteli s horečkou, která odnímá energii? Babiččina slepičí polévka je bohatá na proteiny a tuk a dodává energii, kterou tělo, když je oslabené, potřebuje. Vědci mimo to objevili léčivé působení. Slepičí polévka blokuje určité bílé krvinky, které se podílejí na zánětech. To organismus ochrání, aby se horečka nevrátila. Ne zbytečně si Američané považují slepičí polévky z východoevropské kuchyně. Jmenují ji ,,židovským penicilinem“.čerstvě uvařená ze slepičino masa a zeleniny je nejlepší. Kdo jí nemá rád tučnou, může ji nechat zchladit a tuk odstranit.

Obrazek

Je libo libeček?

 

Libeček lékařský je vytrvalá bylina, která vyrůstá až do výšky dvou metrů. Kořeny i nať jsou léčivé a vůní připomínají celer. Hlavní obsahovou složkou je terpineol, vitaminy C a A, pryskyřice, cukry a další látky. Přídomek lékařský si vysloužil tím,že podporuje vylučování soli z těla, léčí zánět močového měchýře, uplatní se při žaludečních a střevních potíží, mírní bolesti při nadýmání a povzbuzuje vylučování žluči.Je snadné oblíbit se ho jako koření, ať už čerstvý nebo sušený. Přidává se do omáček a polévek,hlavně do bramborové, k luštěninám, zvýrazňuje chuť masa i vařených brambor. Listy se suší tence rozložené a musí si uchovat zelenou barvu. Ukládáme je do tmavých skleniček a do tmy. Před použitím se rozdrtí. Libeček rostě plně v hornatých krajích jižní Evropy, u nás se pěstuje v zahradách, sazenice dostanete v každé tržnici. Pokud si na něj zvyknete, zabijete dvě mouchy jednou ranou. Dodává jídlu chuť a přitom léčí.

Obrazek

Majoránkové opojení

 

Dovedete si bez typické vůně majoránky představit bramboračku, bramborák či úpravu skopového? Přitom má tato jednoletá bylina, rostoucí pláně v jižní Evropě a u nás pěstována na zahrádkách, upotřebení i jako účinná léčivka. Odvaru z majoránkové natě se používá jako čaje při nespavosti a nervových poruchách, při nepravidelném menstruačním cyklu a bolestech břicha. Prospěšný je i při špatném zažívání a nadýmání. Šťáva vymačkaná z čerstvé majoránky uvolní zduřelé žlázy, když je sní budete potírat. A olivový olej, v němž jsme vymáčeli majoránku, je výtečný při masážích bolestivého podbřišku. Majoránková mast,kterou můžeme koupit v lékárně, vtíraná při rýmě do nosu, zaručeně pomůže, nebo rýmu aspoň zmírní.

Obrazek

TTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTT