Jdi na obsah Jdi na menu
 


České papírnictví

20. 3. 2009

UUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUU


První česká papírna

 

 

Po 700 letech od bitvy u Samarkandu se papír dostal i do Čech. První česká papírna byla postavena v roce 1499 na Zbraslavi. Teprve o téměř celých 100 let později v roce v roce 1596 se papír začal vyrábět ve Velkých Losinách. Zato se tam ruční papír vyrábí dodnes, nepřetržitě už více než 400 let. Nejdříve se vyráběl ze starého a rozstříhaného textilu, který byl předtím zbaven hrubých nečistot, silných švů a knoflíků. Zpočátku losinská papírna bojovala o přežití. Vzestupy a pády se trvale střídaly. Obrat k lepšímu nastal až když se do vedení dostal v roce 1855 Antonín Schmidt. Začal bojovat na dvou frontách. Zdokonaloval kvalitu papíru a hledal odbytiště. V obojím byl úspěšný. Papír z Velkých Losin se znakem žerotínského lva se stává obalovým papírem Schmidtovy a později i šumperských textilek. Jeho výroba stoupá. Dokonce se stává uznávaným výrobkem a dostává se mu ocenění na mezinárodních výstavách. Svět objevil jeho vynikající filtrační vlastnosti, a to mu otevřelo cestu do lékáren, chemických laboratoří a průmyslových podniků. Losinský akvarelový papír si oblíbili i malíři. Oblíbil si jej i mistr Max Švabinský.

 


Obrazek


 

Nejstarší v Evropě

 

 

Dnes patří losinská papírna k nejstarším papírenským manufakturám v Evropě pracujícím na komerční bázi. Papír se v ní vyrábí podle staré tradice. Bavlna a len se v holandru rozemele ve vodě ostrými noži. Dnešní ruční papír se vyrábí výhradně ze lnu, bavlny a vody. V litinové vaně holandru se ve vodě rozvlákní a rozemele surová bavlna, tzv.linters, případně ve směsi se lněnými vlákny. Do vzniklého roztoku, tzv. papíroviny se přidává jen malé množství vápence. Vápenec zvyšuje trvanlivost papíru, jeho odolnost vůči kyselému prostředí. Příprava papíroviny v holandru trvá 5 hodin. Vše se děje za stálé kontroly kvality.

 


Obrazek


 

Tajemná operace

 

 

Směs s vodou se shromáždí v zásobní kádi a nastává nejsložitější a nejtajemnější operace výroby papíru. V kádi se směs nabírá na síto upevněné v dřevěném rámu. Přebytečná voda proteče a na sítu se objeví list papíru. Tento proces je malý zázrak. Z tekutiny se stane pevná hmota.

 

A dále…

 

 

Když se papíru prokládaného plstí nashromáždí asi kolem jednoho metru výšky, celý balík se dá pod lis. Lisováním přebytečná voda odteče. Jednotlivé listy putují do sušárny na celé tři dny. Pak se papír klíží , to je namáčí do roztoku s klihem a tím se zajistí, že se písmo na papíru nerozpouští. A jednotlivé listy se suší podruhé. Pak stačí už jen listy ručně rozlisovat a odstranit hrubé nečistoty. Každý papír putuje do hladícího stroje, který hladí každou stranu zvlášť. Neuvěřitelné co udělá s papírem 120 let starý stroj.

 

Reprezentační papír

 

 

Ruční papír se používá na mezinárodní smlouvy a dohody, vysokoškolské diplomy a vyznamenání.Text Petr Vokáč


UUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUU