Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama
Založte webové stránky zdarma - eStránky.cz
 


Federativní státy Mikronésie

21. 1. 2007

                              Federativní státy Mikronésie

 

Obrazek

Federativní státy Mikronésie jsou republikou, suverénním státem ve volném společenstí se Spojenými státy, nacházejícím se severovýchodně od Papuy-Nové Guineje v Tichém oceánu.

Mironésie byla původně součástí Poručenského území Tichomořské ostrovy, poručenského území OSN pod správou USA. V roce 1979 se osamostatnila v rámci poručnického území a v roce 1986 získala nezávislost na základě Dohody o volném přidružení s USA.

Stát Mikronésie je součástí stejnojmenného regionu, který je tvořen stovkami malých ostrovů rozdělených do sedmi teritorií.

Mikronésie byla osídlena před více než 4 000 lety. Původní decentralizovaný rodový systém se vyvynul v ekonomicky a nábožensky centralizované impérium se sídlem na ostrově Yap.

V okolí Nan Madol, který se díky umístění na umělých ostrovech propojených sítí kanálů část nazývá Benátkami Pacifiku, který byl v době centralistické vlády Sadelurské dynastie v letech 5001500 opužíván obřadní a správní cenrtum žilo dle odhadů kolem 25 000 lidí. Po roce 1500 se centralistický systém vlády v oblasti Pohnpei rozpadl.

ObrazekPro Evropu objevili oblast dnešní Mikronésie Portugalci. V 16. století oblast ovládalo Španělsko. V roce 1899 byla podstoupena Německu a od roku 1914 Japonsku. Od roku 1949 byla pod správou OSN vykonávanou USA jako součást Poručenského území Tichomořské ostrovy.

Během druhé světové války zde byla umístěna větší část Japonské flotily. V roce 1944 během operace Hailstone byly Japonské síly zničeny.

10. května 1979 se čtyři oblasti Poručnického území Tichomořské ostrovy spojilo a vytvořilo současný státní celek. V roce 1986 uzavřela federace dohodu o volném přidružení k USA, která měnila dosavadní status v oblasti Mikronéské bezpečnosti z poručnictví na nezávislost.

Vlajka Mikronésie je modrá, protože jsou její ostrovy obklopeny mořem a její čtyři hvězdy prezetují členy federace.

Mirkonésie tvoří 607 ostrovů roztroušených v oblasti skoro 3 tisíc kilometrů. Čtyři střediska ostrovů Yap, Chuuk (do roku 1990 Truk), Pohnpei (do listopadu 1984 Ponape) a Kosrae jsou zároveň jednotlivými federativními státy. Hlavní město je Palikir na ostrově Pohnpei.

 

Původní obyvatelé Mikronésie jsou Mikronésané. Usadili se zde už před 4 000 lety. Byli to výborní mořeplavci a zabývali se rybolovem, zemědělstvím a tkalcovstvím, hrnčířstvím a pletením košů. Zakládali dokonce i rané státy. Střední délka života mužů v součastnosti činí 67,7 let, u žen 71,3 let.

Obrazek

 

Rozloha

702 km² (190. na světě)
z toho zanedbatelné % vody

Počet obyvatel

108 105 (193. na světě, odhad 2005)

Hustota zalidnění

154 / km² (68. na světě)

Jazyk

angličtina (úřední) a další domorodé jazyky

Národnostní složení

{{{národnosti}}}

Náboženství

římští katolíci 50%, protestanti 47%

Nejvyšší bod

Dolohmwar (Totolom) (791 m n. m.)

Hlavní město

Palikir

Státní zřízení

republika

Podřízené celky

{{{dělení}}}

Prezident

Joseph J. Urusemal

Viceprezident

Redley Killion

Hymna

Patriots of Micronesia

Vznik

3. listopadu 1986 (nezávislost na mandátu OSN spravovaném Spojenými státy)

Měna

americký dolar (USD)

ISO 3166-1

583 FSM FM

MPZ

FSM

Doména

.fm

Telefon

+691

Časové pásmo

UTC +10

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář