Jdi na obsah Jdi na menu
 


Federativní státy Mikronésie

21. 1. 2007

                              Federativní státy Mikronésie

 

Obrazek

Federativní státy Mikronésie jsou republikou, suverénním státem ve volném společenstí se Spojenými státy, nacházejícím se severovýchodně od Papuy-Nové Guineje v Tichém oceánu.

Mironésie byla původně součástí Poručenského území Tichomořské ostrovy, poručenského území OSN pod správou USA. V roce 1979 se osamostatnila v rámci poručnického území a v roce 1986 získala nezávislost na základě Dohody o volném přidružení s USA.

Stát Mikronésie je součástí stejnojmenného regionu, který je tvořen stovkami malých ostrovů rozdělených do sedmi teritorií.

Mikronésie byla osídlena před více než 4 000 lety. Původní decentralizovaný rodový systém se vyvynul v ekonomicky a nábožensky centralizované impérium se sídlem na ostrově Yap.

V okolí Nan Madol, který se díky umístění na umělých ostrovech propojených sítí kanálů část nazývá Benátkami Pacifiku, který byl v době centralistické vlády Sadelurské dynastie v letech 5001500 opužíván obřadní a správní cenrtum žilo dle odhadů kolem 25 000 lidí. Po roce 1500 se centralistický systém vlády v oblasti Pohnpei rozpadl.

ObrazekPro Evropu objevili oblast dnešní Mikronésie Portugalci. V 16. století oblast ovládalo Španělsko. V roce 1899 byla podstoupena Německu a od roku 1914 Japonsku. Od roku 1949 byla pod správou OSN vykonávanou USA jako součást Poručenského území Tichomořské ostrovy.

Během druhé světové války zde byla umístěna větší část Japonské flotily. V roce 1944 během operace Hailstone byly Japonské síly zničeny.

10. května 1979 se čtyři oblasti Poručnického území Tichomořské ostrovy spojilo a vytvořilo současný státní celek. V roce 1986 uzavřela federace dohodu o volném přidružení k USA, která měnila dosavadní status v oblasti Mikronéské bezpečnosti z poručnictví na nezávislost.

Vlajka Mikronésie je modrá, protože jsou její ostrovy obklopeny mořem a její čtyři hvězdy prezetují členy federace.

Mirkonésie tvoří 607 ostrovů roztroušených v oblasti skoro 3 tisíc kilometrů. Čtyři střediska ostrovů Yap, Chuuk (do roku 1990 Truk), Pohnpei (do listopadu 1984 Ponape) a Kosrae jsou zároveň jednotlivými federativními státy. Hlavní město je Palikir na ostrově Pohnpei.

 

Původní obyvatelé Mikronésie jsou Mikronésané. Usadili se zde už před 4 000 lety. Byli to výborní mořeplavci a zabývali se rybolovem, zemědělstvím a tkalcovstvím, hrnčířstvím a pletením košů. Zakládali dokonce i rané státy. Střední délka života mužů v součastnosti činí 67,7 let, u žen 71,3 let.

Obrazek

 

Rozloha

702 km² (190. na světě)
z toho zanedbatelné % vody

Počet obyvatel

108 105 (193. na světě, odhad 2005)

Hustota zalidnění

154 / km² (68. na světě)

Jazyk

angličtina (úřední) a další domorodé jazyky

Národnostní složení

{{{národnosti}}}

Náboženství

římští katolíci 50%, protestanti 47%

Nejvyšší bod

Dolohmwar (Totolom) (791 m n. m.)

Hlavní město

Palikir

Státní zřízení

republika

Podřízené celky

{{{dělení}}}

Prezident

Joseph J. Urusemal

Viceprezident

Redley Killion

Hymna

Patriots of Micronesia

Vznik

3. listopadu 1986 (nezávislost na mandátu OSN spravovaném Spojenými státy)

Měna

americký dolar (USD)

ISO 3166-1

583 FSM FM

MPZ

FSM

Doména

.fm

Telefon

+691

Časové pásmo

UTC +10

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář