Jdi na obsah Jdi na menu
 


Záhadné chodby a reliéfy křivoklátské

7. 1. 2007

ObrazekZáhadné chodby a reliéfy křivoklátské

 

Co třeba tolik diskutované křivoklátské podzemí? Přesně ani nevíme zda pod stavbou existuje nějaký rozsáhlý labyrint, či zda jde jen o běžné chodby a sklepení. Naději mi dodávalo hned několik polozapomenutých vstupů kamsi do nitra ostrohu. V mládí jsem svou důvěru vkládal do severního svahu poblíž údolí Rakovnického potoka. Obyčejná díra vypadala celkem tajemně.Ani tudy se však nebylo možno kamkoliv dostat, což potvrdili znalci regionu. Tajné chodby hledali odborníci i senzibilové a jejich závěry se různily. Paní Marie z Rakovníka v 70.letech říkala, že ještě za Furstenbergů, na konci 19.století, se dalo několika otvory proniknout do hlubin.. Jedna štola vedla k podzemnímu vývěru, druhá do malé jeskyňky, v níž se povalovaly nějaké kosti. Pravděpodobně to byli původní majitelé hradu, kteří nechali z bezpečnostních důvodů různé vstupy a průlezy zaslepit.

Neméně zajímavé jsou jagellonské reliéfy nad spojovacím průchodem, který se nachází na prvním nádvoří. Jejich sedm a dodnes se různí badatelé přou i o jejich významu. Najdeme tu stopy dávného pohanského kultu boha Mitry, odkazy k tradicím svobodného zednářství a významné ezoterní symboly.

Z věže vlaje praporec na žerdi s písmenem ,,W“, monogramem Vladislava II. Jagellonského, a by bylo patrno, že patřil mezi zasvěcence, čerpající z odkazu ,,věže“. Dále zde můžeme vidět rozpolceného koně, uzda vypovídá o Vladislavově závazku mlčenlivosti. Je tu i veverka louskající oříšek. Odbočuje k hledačům absolutna, k neustálému bádání a rozšiřování obzorů, naše pohádková Popelka ve třech oříšcích také nalezla své tajemství, pomohlo jí k lepšímu osudu. Lze se domnívat, že Vladislav II. patřil mezi významné členy nějakého důležitého spolku či bratrstva, navazujícího na dávné ezoterní kulty starověku. Zůstala na Křivoklátě kamenná výpověď o králově angažovanosti? Běžní turisté si reliéfů ani nevšimnou, jsou poměrně vysoko a obtížně rozeznatelné. Jen ten kdo zdvihne oči k nebesům,uvidí víc…

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář