Jdi na obsah Jdi na menu
 


Svatý Hostýn

30. 3. 2009
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++


Svatý Hostýn


Obrazek


Svatý Hostýn patří k jednomu z nejnavštěvovanějších míst na Moravě a po Velehradu i k místům nejpamátnějším. Přes tři sta let je totiž Hostýnská hora se svou mariánskou svatyní cílem tisíců poutníků.

 Že to není jen tak obyčejné místo, dokládá i to, že archeologické průzkumy prokázaly osídlení již ve starší době kamenné. Jsou tu i zbytky opevnění, které postavili Keltové. Hostýn byl po Starém Hradisku u Protivínova druhým keltským oppidem na Moravě. Písemné záznamy o Hostýně pocházejí především od jezuity Bohuslava Balbína.. Podle legendy zde i přišli slovanští věrozvěsti Cyril a Metoděj, kteří zničili zdejší pohanské obětiště a postavili místo něho mariánskou kapli.

 V poutní bazilice Nanebevzetí Panny Marie stojí nad hlavním oltářem socha Panny Marie v životní velikosti z Ježíškem, který metá blesky na Tatary zobrazené dole. Tito bojovní nájezdníci ohrožovali ve 13.století Evropu a v roce 1241 se dostali až na Moravu, kde drancovali, loupili,vraždili. Lidé hledali pro sebe i svůj skromný majetek útočiště v horách a lesích. Podle pověsti byli ti, kteří se uchýlili na Hostýn, zachráněni přímluvou Panny Marie, která bleskem zapálila tábor Tatarů. Lidé z vděčnosti pak postavili na Hostýnském vrchu sochu Panny Marie Ochranitelky. Až do třicetileté války stál na vrchu také kostelík zasvěcený Panně Marii, a byl již tehdy navštěvován poutníky. Na příkaz nekatolických majitelů panství byl ale zbořen.Obrazek

 Dnešní bazilika má svůj počátek v roce 1721, dokončenou stavbu posvětil olomoucký biskup Ferdinand Julius Trojer v roce 1748. Od té doby byla bazilika několikrát zničena, císařským nařízením Josefa II. Roku 1748 byla dokonce prohlášena za zbytečnou a poutě byly zakázány! V první polovině 19.století začali věřící organizovat sbírku na opravu a svatostánek byl znovu posvěcen v roce 1845.

 Návštěvníci tohoto poutního místa se setkají s nádhernou přírodou Hostýnských vrchů, značené turistické stezky jsou vhodné i pro cykloturistiku. V Bazilice se pořádají mše svaté jak ve všední dny, tak i o víkendech. Za zmínku stojí i poutě, které se tu konají velmi často, a to od dubna do října, v červnu a srpnu je tu pouť takřka každý týden. Rozhodnete-li se Svatý Hostýn navštívit, rozhodně nebudete litovat. Spatříte nejen krásnou přírodu a um lidských rukou, ale v duši si odnesete i povznášející duchovní pocit a v srdci klid, mír a lásku.


++++++++++++++++++++++++++++++++++++++