Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rothschildův zámek

25. 3. 2009

^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^


Rothschildův zámekObrazek


  Na severovýchodní Moravě, na území historického regionu Horního Slezska, najdeme obec Šilheřovice. Ta je z větší části obklopena přírodní rezervací pralesního typu Černý les. Dodnes to připomíná skutečnost, že v pozdní době kamenné, Přibližně 3 tisíce let před naším letopočtem, tu lesní porosty převládaly a, jak to dosvědčují archeologické nálezy, žili tu lidé.

 První písemnou zprávu o Šilheřovicích přináší listina z roku 1377 o rozdělení majetku opavského vévody Mikuláše II. Mezi jeho čtyři syny. Obec se stala sídlem panství, ke kterému příslušelo dalších pět vesnic. Následně se na panství v 16. a 17.století vystřídala řada pánů, např. páni z Vrbna a hrabata Šlikové. Evangelická příslušnost majitelů způsobila, že se na celém panství pevně zakořenila reformace, a tak se pobělohorská protireformační opatření zcela míjela účinkem v době, kdy majiteli sousedního panství Chuchelná byli evangeličtí Lichnovští. Tak se stalo, že Šilheřovice s panstvím získala jezuitská kolej v Opavě, která byla proslulá tvrdou rekatolizací. Úsilí jezuitů bylo korunováno úspěchem v roce 1713 postavením barokního kostela. Po zrušení jezuitského řádu získali Šilheřovice nejdříve Eichendorfové, kteří postavili na místě zaniklé tvrze zámek v romantickém stylu, a od roku Rotschieldové. V době války pak sloužil zámek jako lazaret.


Obrazek

Dnes naleznete v Šilheřovicích jedno z nejkrásnějších golfových hřišť v České republice. Golfový areál, jehož dominantou je Rothschildův zámek, je umístěn v zámeckém parku s množstvím velmi vzácných starých stromů přivezených z celého světa.

^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^