Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mystika sázavského kláštera

2. 1. 2007

ObrazekMystika sázavského kláštera

 

Sázavský klášter je beze sporu jedním z mystických míst v naší republice. Byl založen již v 11.století knížetem Oldřichem na popud kněze Prokopa. Klášter se postupně stal významných střediskem středověké vzdělanosti a udržoval spojení s podobnými kláštery v Uhrách a na kyjevské Rusi.

Díky archeologickému průzkumu se podařilo odkrýt základy kostela, jenž se nachází v severní straně zahrady. Se vší pravděpodobností jde o kostel sv.Kříže, který byl vysvěcen v roce 1070. Základy zdiva byly konzervovány, a tak je místo přístupné i dnešním návštěvníkům.

ObrazekPři samotné prohlídce kláštera budete možnost se seznámit s nejstarším obdobím v dějinách kláštera, prohlédnout si úžasnou výzdobu kapitulní síně, která patří mezi nejlepší díla 14.století. Prohlídka Vás dále zavede do kostela sv.Prokopa. V raně gotické kryptě tu jsou uloženy ostatky sv.Prokopa. Zajímavostí je i to, že se každou sobotu a neděli můžete zúčastnit mše a to od 10.hodin, v 11.hodin zase v kryptě svaté liturgie(jde o byzantsko-slovanský obřad). Na schodišti do krypty jsou záhadné jamky – udělal je tu prý čert při svém nedobrovolném odchodu z tohoto místa.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář