Jdi na obsah Jdi na menu
 


Historická četba

31. 12. 2006

ObrazekHulánova láska, Válečná pokladna

(Karel May)

 

Všeobecný popis: Válka skončila, Napoleon byl poražen a Francie dostala nového panovníka. Vítězná německá armáda je ubytována v Paříži. Ve Vídni zasedá kongres, který se zabývá výsledky války, ale zástupci velmocí nemohou domluvit. Pařížský mír je ohrožen nastávají znovu nepokoje. Mladý důstojník německé armády Hugo Konigsau se v Paříži zamiluje, ale svoji nevěstu ztrácí. Při pátrání po ní se dostává na stopu ukradeného válečného pokladu.

 

Můj popis: Tuto knihu jsem četl ve svých 15-ti letech, a velice se mi líbí již z toho důvodu, že velmi jednoduše upoutá čtenáře především historických románů, kteří jsou v období kdy dospívají a rádi si přečtou četbu tohoto proslulého autora.

 

ObrazekZlomená pečeť ( František Neužil )

 

Všeobesný popis: Próza Zlomená pečeť zavede čtenáře do posledních let života Záviše z Falkenštejna,do pohnutého období českých dějin v době Václava II. Setká se zde s mnoha historickými postavami, nejde však o historii.Neužil napsal román - ten ovšem může zájem o naše dějiny probouzet. Neužil se také nesoustřeďuje pouze na osudy a intriky mocnýc. Ne nadarmo rytíř Bohuš z Kysku, zprvu společník opavského knížete Mikuláše, později zvěd v přemyslovských službách, ,,vypravěč“ celého příběhu, nakonec odchází z kolbiště panské politiky s touhou po opravdovosti a dělné práci.

 

Můj popis: Když jsem začal číst toto dílo autora Františka Neužila, tak se musím přiznat, že mě ze začátku moc nepoutala, ale postupem času a dalších otáčení přečtených stánek knihy jsem se do ní jak se říká,,zažral“. Je zde mnoho přímých rozhovorů hlavních hrdinů bez jakéhokoliv popisu nepřímé osoby. Tato kniha má děj a hluchá místa zde nenajdete.

 

ObrazekMystéria země české  (Vladimír Liška)

 

Všeobecný popis: Odpovídají historická fakta vždycky skutečnosti? Nejsme zajatci dějinných mystifikací? Záhady i otazníky v našich dějinách stále existují! Stačí se začíst do této knihy, plné nekonvenčních exkurzí do minulosti. Autorova pozvánky do našich dějin je velikou detektivkou nad hledáním pravdy o vraždě sv.Ludmily, Žižkově osobnostním profilu i o největším mystériu rudolfínské doby – pražském Golemovi. Knihu uzavírá pátrání po příčinách podivné sebevraždy syna císaře Františka Josefa I.,korunního prince Rudolfa,jenž za nejasných okolností zavraždil svou milenku, aby vznikla legenda o veliké lásce až za hrob…

 

Můj popis: Jak už sama kniha napovídá svým názvem, tak se zde pozastavuje spisovatel Vladimír Liška nad skutečnostmi i domněnkách dávno minulých. Vřele doporučuji k přečtení pro milovníky otazníků nad věcmi s detektivním nádechem.

Jan Lucemburský a jeho doba (Jiří Spěváček)

 

Popis: Jedna z mnoha obsáhlých děl Jiřího Spěváčka – mistra v historických popisech osob velkých v našich českých zemích. Až zde jsem se dočetl jaký byl Jan Lucemburský částečně nedobré povahy. A že mu mnohé věci stouply do hlavy. Ale na jednu stranu buďme rádi,že byl, neboť by se naše dějiny nikdy nedočkali člověka velkých rozměrů Karla IV.

 

ObrazekKarel IV. Vlastní životopis (překlad z latiny Jakub Pavel)

 

Všeobecný popis: Vlastní životopis Karla IV. je jedinečným literárním dílem tohoto vzdělance na trůně sv.Václava a sv. Karla Velikého. Odchovanec francouzského královského dvora a nepřímý žák tehdejší pařížské Sorbonny byl Karel zcela proniknut duchem historického myšlení. Karlova autobiografie zachycuje nejen autorův duševní profil a niterné dění v období jeho mladosti, kdy se Karel za svých opětovných pobytů na italské půdě dal plně strhnout i závratným vírem erotických svodů, nýbrž klade stejnou váhu i na vylíčení jeho vnějších osudů. Císař klade důraz na svou výchovu,náklonnost k věcem duchovním, na své rytířství i na skvělé úspěchy na poli válečném, politickém a diplomatickém. Nezamlčel však ani nic ze svých neúspěchů a svízelných postavení.

 

Můj popis: Je zcela zbytečné se více o tomto díle rozepisovat, protože je to pestrý životopis našeho otce vlasti a každý milovník historie ji už přečetl, a pokud ne tak by měl tak učinit.

 

ObrazekPaměti Kata Mydláře (Josef Svátek)

 

Všeobecný popis: Jazykově a stylisticky upravený výbor z čtyřdílné kroniky Josefa Svátka: Paměti katovské rodiny Mydlářů v Praze, v níž se autor soustředil na významné historické děje, kriminální případy, soudní procesy a mimořádné události, které vzrušovaly lidi koncem 16. a v první polovině 17. století. Rozevřete knihu a rázem se ocitnete v temném, zatuchlém světě těch, kteří dělají krvavou práci v zájmu spravedlnosti. Nic vám nezůstane utajeno. Prohlédnete si šibenice, pochopíte katovy slabosti a (ne)budete litovat jeho oběti. Paměti kata Mydláře nejsou jen tak ledajakou knížkou. Kati vždy patřili k rozporuplným, opomíjeným osobnostem české společnosti.

 

Můj popis: Pro mě kniha číslo 1 ! Něco tak skvělého musím doporučit. Toto dílo mě dojalo až k slzám. Četl jsem tuto knihu  v 17-ti letech. Velmi si čtenář doplní historická fakta a údaje, které mu třeba unikly v jiné dějepisné literatuře.

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Doporučuji

(Zdeněk, 6. 3. 2008 17:39)

Doporučuji starší vydání knihy Jiřího Spěváčka Král diplomat. Autor ukazuje význam tohoto v Čechách neoblíbeného krále jako brilantního diplomata evropského významu. Ještě bych chtěl dodat, že náš pohled na dějiny je dílem obrozenců, často romantizujících minulost, a hlavně největšího manipulátora s historickými fakty Františka Palackého. Jinak pěkný web. Zdeněk