Jdi na obsah Jdi na menu
 


První pěstovaná kukuřice

14. 8. 2009

  

********************************

  

První pěstovaná kukuřice

 

  První dosud známá kukuřice se pěstoval v Mexiku kolem roku 6700 př.n.l. Doloros Piperno ze Smithsonova národního muzea historie přišla ke svým výsledkům tak, že zkoumala současný výskyt traviny, která byla planým předchůdcem domestikované kukuřice.

 Předpokládá se, že jim byla tráva teosinte, vyskytující se dnes zhruba od Mexika po Nikaraguu. Teosinte ovšem existuje v několik variantách. Předpokládá se proto, že nejpodobnější kukuřicí je druh Balsas ve středním Mexiku.Obrazek

Doloros Piperno a její kolegové se prostě vypravili do údolí řeky Balsas, kde zkoumali jezerní sedimenty. Od určité doby se v nich vyskytovat pyl kukuřice, zbytky klasů a vetší množství zuhelnatělých zbytků , důkaz dávného odlesnění  celé oblasti už kolem roku 5000 př.n.l. Archeolog Antony Ranere z Temple University pak v této oblasti  prozkoumal i řadu jeskyní a skalních úkryt. A na jednom místě byly opravdu nalezeny pozůstatky osídlení z doby asi 6700 př.n.l., a především kamenné nástroje, na nichž se zachytil kukuřičný škrob. Právě to přineslo konečný důkaz , protože škrob z plané traviny teosinte má odlišné složení.

 Nejstarší důkazy pěstování kukuřice pocházely dosud z doby o tisíc let mladší a z dnešní Panamy. Je možné, že vrstvy u řeky Balsas  jsou ještě starší, protože nástroje byly nalezeny i v nižších vrstvách, ta se však nepodařilo spolehlivě datovat.

********************************