Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pražský orloj

29. 3. 2009

VVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVV


Pražský orloj


Obrazek

 Orloj je jedna z našich nejcennějších a nejlépe dochovaných památek. Byl sestaven roku 1410 hodinářem Mikulášem z Kadaně, a to podle propočtů astronoma Jana Šindela, který působil jako profesor na Karlově univerzitě. Až v roce 1490 teprve orloj zdokonalil a doplnil Hanuš z Růže. Tradovala se dokonce pověst, že mistr byl oslepen, aby nemohl už podobný stroj nikdy sestavit, takže již v 15.století měl orloj stejnou podobu jako dnes, tedy alespoň co se astronomie týče. Alegoricky znázorněné měsíce ve spodní části kalendária dostaly svou podobu až v roce 1865, učinil tak Josef Mánes.

Pražský orloj dokázal již před téměř šesti sty lety stanovit všechny podstatné prvky horoskopu, funguje tedy na principu astrolábu poháněného hodinovým strojem. Jako důkaz dlouhé funkčnosti orloje zachovává knihovna Bohuslava Hasištejnského z Lobkovic horoskop pro den 17.března 1459. že údaje byly právě odečteny z orloje v Praze, je na něm výslovně napsáno.

Orloj fungoval nepřetržitě do již zmíněného roku 1865, kdy se zastavil. Po neúspěšných opravách dokonce hrozilo, že bude odstraněn. Složitý mechanismus opravil až Ludvík Hainz. A právě se proto tato firma stará o chod orloje dodnes.

 Funkcí a ukazatelů má orloj bezpočet. Zlacená ruka ukazuje na ciferníku Obrazekstředoevropský nebo letní čas. Na vedlejším pohyblivém ciferníku je znázorněn čas staročeský, který se počítal od západu Slunce. Oblouky s černými arabskými číslicemi určují tzv.planetární hodiny, které měly význam hlavně pro astrology. Prstenec ekliptiky se znaky zvířetníku se otočí kolem středo astronomické sféry za jeden hvězdný den. K doplňujícím ukazatelům patří orlojní měsíc (pohybuje se podél ekliptiky a ukazuje měsíční fáze, východ, západ a polohu měsíce na obloze) a orlojní Slunce (znázorňuje roční pohyb Slunce znameními zvířetníku, východy, západy i denní pohyb Slunce po obloze.)


VVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVV