Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mátový čaj

27. 12. 2006

Mátový čaj

Obrazek

ObrazekMáta peprná je 30-90 centimetrů vysoká výrazně aromatická bylina s plazivým oddenkem a nadzemními výběžky. Má přímé, větvené lodyhy, řapíkaté listy s vejčitě podlouhlou čepelí. Květenstvím je lichoklas, kalich je trubkovitý a koruna růžová. Plody se nevytvářejí, máta se rozrůstá kořenujícími výběžky. Využívají se čerstvé nebo sušené listy a stonky, pro použití v kuchyni sbírané před kvetením, pro destilaci oleje v plném květu.

Listy máty se přidávají do omáček, do jehněčí pečeně, na dozdobení pohárů, do drinků. V potravinářském průmyslu se používá při výrobě cukrovinek, žvýkaček a likérů.

Účinky na organismus
Máta obsahuje éterické oleje, třísloviny a hořčiny. Příznivě působí na žaludek, proti křečím, je mírně projímavá, využívá se při nevolnostech, nadýmání a křečích střev. Má kladné účinky při nervových chorobách, při nespavosti, napětí, stresu.
Mátový čaj má osvěžující účinek, mátová silice je součástí tišících mazání, balzámů a mastí, které prokrvují tkáň a působí místní znecitlivění. Využívá se také v ústní kosmetice jako součást zubních past a vod.

ObrazekPěstování
Tato rostlina má ráda slunečné stanoviště, ale snese i polostín. Hlavně u mladých rostlin udržujeme dostatečnou vlhkost. Rozmnožuje se rozmnožuje kořenovými výběžky a oddenky, můžeme ji také vysévat. Nepotřebuje ani hnojení a rychle se rozrůstá. Sklízíme krátce před květem, kdy uřízneme celou rostlinu a necháme ji ve stínu zavěšenou, dokud neuschne. V létě seřezejte, abyste porost omladili.


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář