Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama
Založte webové stránky zdarma - eStránky.cz
 


Lípový čaj

28. 12. 2006

Lípa Srdčitá

Obrazek

ObrazekStromy 15 – 20 m vysoké, domácí na evropském kontinentu. Lípa má listy okrouhle srdčité, na líci tmavě zelené, na spodu šedozelené. Krémově bílé květy silně medově voní. Lípy rozkvétají v polovině června, ve vyšších polohách až o měsíc později.

V lipových květech, které se sbírají i s podpůrnými listeny, jsou obsaženy silice, glykosidy, slizy, saponiny, třísloviny a další látky.

 

Drogou je květ s podpůrným listenem ( červen – červenec ).

Lipový květ trháme před rozkvětem, než se začnou tvořit plody. Ty nesmějí v droze být. Sušíme v jednoduchých načechraných vrstvičkách do 5 cm.

Lipový čaj se doporučuje při kašli, zahlenění, nachlazení, žaludečních křečích, žaludeční a střevní kolice, pro pocení, proti bolestem hlavy a proti revmatismu.

Aplikace:Lipový čaj lze rovněž pít jako denní čaj, slazený cukrem či medem.

ObrazekČaj I – hrst suchého květu zalijeme 1/2 l vařící vody a necháme 10 minut pařit. Pije se teplý při virózách.

Čaj II – 2 vrchovaté lžíce lipového květu a 1 lžíci natě mateřídoušky spaříme 1/2 l vařící vody a necháme  10 minut odstát. Pije se teplý a slazený.  

Vhodná je kombinace lipového čaje s čajem z květu bezu černého. Čajem se rovněž kloktá a vyplachují se ústa při zánětlivých onemocněních dutiny ústní.. Listy spařené vodou a smíchané s vínem se přikládali na končetiny při svalových křečích a na popáleniny.

 

 

Komentáře

Přidat komentář
Kontrolní kód Přehrát audio kód

Přehled komentářů

Ontario Canada

(Mirek Tous, 18. 7. 2008 20:06)

tu mame letos nadmerne mnoztvi lipoveho kvetu na stromech ale skoda ja tu urodu asi zaspal Tak budu muset pockat na pristi rok,, ale rad bych si nechal poradit, room4uniagara@hotmail.com