Jdi na obsah Jdi na menu
 


Heřmánkový čaj

28. 12. 2006
Heřmánek Lékařský/Pravý

Obrazek

Bílé lístky brzo po rozkvětu odpadnou. Nejdůležitějším poznávacím znamením heřmánku pravého je duté kuželovitě klenuté lůžko květu a jeho silně aromatická vůně. Vyskytuje se téměř v celé Evropě, západní Asii a severní Indii. Jako plevel byl zavlečen do Severní Ameriky a Austrálie.

U nás je heřmánek asi vůbec nejznámější léčivou rostlinou. Roste divoce na polních cestách, v obilných polích i na smetištích a úhorech. Dnes se převážně pěstuje.Zdá se však, že v poslední době jeho porostů ubývá.

ObrazekPři sběru je nutné ho správně rozpoznat, protože mnoho rostlin z jeho příbuzenstva vypadá velmi podobně, například Rmen rolní (Anthemis arvensis), Heřmánek bezvonný (Matricaria inodora), nebo heřmánek bezokvětý (Natricaria discoidea). Dále ho můžeme zaměnit s heřmánkem přímořským, rmenem smradlavým, rmenem rakouským, kopretinou bílou, kopretinou řimbabou, řebříčkem bertrámem a heřmánkem terčovitým. Můžeme ho rozpoznat podle charakteristické vůně a dutého květu.

Podle výsevu kvete heřmánek od května do září. Sbírají se plně rozkvetlé úbory s krátkými stopkami. Suší se bez obracení ve stínu. Umělá teplota nesmí překročit 40°C. Kvalitu drogy snižují překvetlé a vydrolené úbory, delší stopky, nedorostlé úbory a příměsi. Ve sběrně se droga dělí do čtyř jakostních skupin. Již v období antiky byl znám čaj ze sušených květů heřmánku. Byl to oblíbený lék proti bolestem hlavy, nemocem jater, ledvin, močového měchýře a nepravidelné menstruaci.

ObrazekDnes patří k nepostradatelným domácím léčebným prostředkům. Heřmánkový čaj se s velkým úspěchem podává při akutní žaludeční nevolnosti. Rovněž velmi příznivě působí i na stavy vyvolané chronickou gastritidou, ba dokonce někdy zmírňuje i subjektivní potíže při rakovině žaludku. Je ovšem nutné, aby při léčení vnitřních chorob bylo jeho podávání pravidelné a trvalo nejméně několik týdnů.

Zevně se droga používá k výplachům špatně se hojících ran, případně i v ústech a hrtanu, k inhalacím při rýmě a zánětech vedlejších dutin nosních i k lokální léčbě různých zánětlivých onemocnění kůže, nebo ke zklidnění podrážděné pokožky. Heřmánek je nejznámější léčivou bylinou.

Pro vnitřní podávání se používají výhradně květy bez stvolů, naopak v heřmánkových koupelích mohou být obsaženy i listy.

ObrazekHeřmánek lékařský/pravý, patřící do rodiny hvězdicovitých/astrovitých, je jednoletá silně vonící rostlina s tenkým kořenem a rovným, holým stonkem, dlouhým 20 až 50 cm. Jeho úzké listy jsou dvakrát až třikrát zpeřené. Květenství je úbor. Střed květu je žlutý, obvodové okvětní lístky jsou bílé, paprskovité.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Baka

(Nyu, 27. 11. 2008 15:14)

Nauč se japonsky na poslední slovíčko.
Tenhle blog nestojí za nic.Jo a jsi velikej baka!!!!

uuuuuuuu

(rgrz, 10. 4. 2008 21:17)

kuju

Heřmánkový čaj

(Ivana, 4. 12. 2007 17:03)

Ráda bych se zeptala, kolik čaje denně lze vypít, a to jak heřmánkového, tak třeba i dalších, které popisujete na svých stránkách. Např. s kopřivovým se musí opatrně ... Děkuji

A kde má jako být ten rmen???

(Někdo, 10. 6. 2007 14:16)

A jako kde je ten rmen prosím vás???No asi nic jako ....

A kde má jako být ten rmen???

(Někdo, 10. 6. 2007 14:16)

A jako kde je ten rmen prosím vás???No asi nic jako ....

řžqhčř

(řzn, 7. 6. 2007 12:15)

dgztherftzhertb