Jdi na obsah Jdi na menu
 


V pořadí čtvrté vydání z oblasti vědy a výzkumu

10. 5. 2009

^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

  • V letadle je lepší sedět na krajním sedadle u uličky! Tvrdí to američtí vědci, kteří zkoumali spojitost mezi umístěním pasažérů v letadle a jejich případnými nenadálými zdravotními potížemi. Studie potvrdila, že sezení u uličky může být prevencí proti Obrazekpotenciálnímu nebezpečí trombózy hlubokých žil nebo krevních sraženin. Naopak,  místo u okénka riziko zvyšuje.
  • Italští lékaři ověřují, zda by mohly sirné lázně nahradit viagru. Dosud sirné lázně využívali jen pacienti z potížemi pohybového aparátu nebo kožními chorobami. Štiplavé plyny, které jsou obsaženy v horkých sirných pramenech (sirovodík), sice nepříjemně zapáchají, ale mají léčivé účinky a mimo jiné rozšiřují cévy. Odborníci předpokládají, že by se to dalo využít v boji proti impotenci.
  • Finští psychologové a lékaři se zaměřili na zkoumání zdraví lidí v souvislosti s jejich zaměstnáním a pracovními výkony. Negativní vliv vysokého pracovního nasazení je známý, vědce ale zajímal vliv myšlení – mozek. K dispozici měli několik tisíc úředníků, které podrobili důkladným testům, které po několika letech následně zopakovali. Výsledky ukázaly, že přesčasy v práci zvyšují riziko potíží s krátkodobou pamětí, úpadku duševních schopností a přispívají k rozvoji demence.
  • V Kodani se rokovalo o změnách klimatu a odborníci šokovali novými odhady ohledně zvyšování hladiny moří. V roce 2007 se předpokládalo, že se do konce století zdvihne o 18 až 59 centimetrů. Nynější odhady (vypracované na základě 1600 nových údajů z 80 zemí světa) ale hovoří o 100 až 190 centimetrech!
  • Britští vědci objevili unikátní obraz – podobiznu Williama ObrazekShakespeara. Malba byla jako jediná z jeho podobizen pořízena ještě během Shakespearova života. Expertiza datuje vznik obrazu na rok 1610, kdy mu bylo 46 let. Až dosud byly jako autentické uznány pouze dva umělcovy portréty, ale i ty zachovaly podobu jen přibližně, neboť oba vznikli až o několik let po jeho smrti (zemřel v roce 1616). Obraz dokazuje, že byl dramatik bohatým a společensky významným mužem.
  • Koně slouží člověku o tisíc let déle, než se dosud vědci domnívali. Našly se důkazy o jejich rané domestikaci v severním Kazachstánu, které pocházejí z doby před 5 500 lety.
  • Tým francouzských fyziků zaměřil pozornost na písečné duny, respektive jejich velikost, tvar atd. Satelitní snímky ukázaly, že například v Namibii a Peru jsou od sebe duny vzdálené v průměru 300 metrů, ale v Číně či Alžíru činí vzdálenost písečných přesypů až několik kilometrů. Fyzici zjistili, že rozhodující úlohu hraje Obrazekumístění duny a vítr (proudění vzduchu), zaleží ale také na kvalitě (velikosti a hustotě) písečných zrn a teplotě okolního vzduchu.
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^