Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pokračování nových výzkumů a objevů

29. 3. 2009
><><><><><><><><><><><><><><><><><><

  • Stane se sever Čech novodobým Klondaikem? Němečtí odborníciObrazek tvrdí, že Krušné hory skrývají obrovské naleziště vzácného kovu – india. Indium se využívá pro výrobu elektroniky , jeden kilogram vyjde zhruba na 19 tisíc korun.
  • Lékaři z Číny a Hongkongu dumali nad tím, co může být příčinou tvorby ledvinových kamenů. Během svého výzkumu mimo jiné prokázali spojitost z konzumací melaminu, který v Číně někteří výrobci přidávají do potravin(zvyšují tím obsah dusíku, v mléce se dá tak zamaskovat nízký obsah bílkovin). Melanin se jinak používá při výrobě umělých a průmyslových hnojiv. Lékaři ověřili, že čím více melaninu najdou v moči pacienta, tím větší jsou jeho ledvinové kameny.
  • Český biolog našel v Antarktidě při terénním průzkumu neznámý druh sinic. Připomínají černé hlávky salátu. Jde zřejmě o morfotyp sinic ze skupiny Nostoc commune, jenž nebyl dosud nikde popsán.
  • Astronomové vedli dlouhý čas spor o to,co bylo ve vesmíru dřív. Jestli se nejprve zformovala galaxie a potom černá díra, nebo zda to bylo právě naopak. Nyní docházejí experti k přesvědčení, že první byla černá díra. Okolo ní začaly pravděpodobně kvůli jejíObrazek gravitaci kroužit hvězdy. Důkazy se hromadí. Vědci přišli na to, že černou díru ma ve svém středu téměř každá galaxie. Jak vlastně černá díra vzniká? Obří hvězda se zhroutí do svého nitra. Její gravitační síla je tak obrovská, že pohltí i světlo, proto je prakticky neviditelná.
  • Být tělesným typem hrušky je ze zdravotního hlediska výhodnější! Ženy s větším pozadím se často trápí, lékaři však říkají, že velké pozadí má své přednosti a výhody. Na Harvardu bylo ověřeno, že tyto ženy jsou mnohem méně ohroženy diabetem druhého typu. Chrání je typ tuku, který se usazuje na zadní části jejich těla a na bocích. Zvyšuje citlivost jejich těla na inzulín a to hraje klíčovou roli v rámci prevence. Naopak tuk ukládaný na břiše a v pase je riziko vzniku cukrovky druhého typu zvyšuje.
  • Britští experti odhalili,že si lidské tělo ta určitých okolností dokáže samo vyrábět protizánětlivou látku – kyselinu salicylovou, jež prospívá srdci a cévám(přírodní aspirin).Podmínkou k tomu je pravidelný příjem většího množství ovoce a zeleniny. Právě u vegetariánů a osob, které hodně jedí ovoce a zeleninu, zjistili vědci v krvi přítomnost této kyseliny. Její hodnoty byly téměř srovnatelné s hodnotami, které byly zjištěny u jedinců užívajících tabletky aspirinu. Základem pro výrobu přírodního aspirinu je pro organismus zřejmě kyselina benzoová, jež je bohatě v ovoci i zelenině zastoupena.
  • Kdo chrápe, spálí během spánku více kalorií. Tvrdí to američtí Obrazekodborníci, kteří sledovali pacienty, jež jejich vlastní chrápání v noci budí nebo jinak obtěžuje. I proto se potom přes den cítí tito lidé unavenější a mají větší chuť k jídlu.><><><><><><><><><><><><><><><><><><