Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pátý přídaveček z oblasti vědeckovýzkumné

14. 8. 2009

OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO

  • Archeologové našli v Srbsku zhruba šedesát kilometrů od Bělehradu výborně zachovanou kostru mamuta. Podle vědců okolní sedimenty napovídají , že je stará asi milion let. Zvíře bylo čtyři metry vysoké a vážilo kolem deseti tun. Nález byl víceméně Obrazeknáhodný, nikdo s takovým unikátem v hloubce dvaceti sedmi metrů povrchového lomu Drmno nepočítal. Ostatky mamuta budou zrestaurovány a vystaveny.
  • Stanou se preventivním lékem na řadu nemocí brambory? Odborníci z výzkumného ústavu bramborářského v Havlíčkové Brodě na základě výsledků svého pětiletého výzkumu tvrdí, že by brambory mohly být díky speciální technologii pěstování a zvláštnímu přihnojování velmi zdravou potravinou. Hlízy by obsahovaly vysoké procento antioxidantů, tedy látek , které snižují riziko  výskytu některých chorob, mezi něž patří i rakovina a infarkt.
  • Dvaadvacetiletá Barbora Nevolová během svého studia experimentální biologie  na ostravské univerzitě přišla se zajímavým objevem. Zjistila,že plevelnatá rostlina křídlatka, na jejichž likvidaci padnou miliony korun, je využitelná pro lidské zdraví. Přesněji – dala by se využít preventivně proti očním Obrazekchorobám. Listy rostliny obsahují řadu látek příznivě ovlivňující zdraví. Studentce se pod vedením pedagoga podařilo přijít na způsob, jak z rostliny získat dva důležité antioxidanty – lutein a zeaxantin. Obě tyto látky chrání oči před škodlivými paprsky  a snižují riziko degenerace sítnice, pokud se stanou nějakého doplňku stravy.
  • Zpěv sýkorek koňader ve městech je hlasitější než na venkově. Zjistili to britští vědci, kteří také tvrdí, že si ptáčci z měst a venkova ,,nerozumějí“. Měšťáci mají vyšší hlásky – aby Obrazekpřekřičeli ruch provozu v ulicích, venkovani zpívají v nižších polohách. Jak bylo ověřeno, pustí-li se jim navzájem nahrávka se zpěvem, nejsou si jistí, co si počít, jako by druzí ptáci mluvili cizím jazykem.
  • Jistě vám není zcela neznámá legenda o králi Artušovi. Ovšem existoval skutečně? Britský historik John Matthews je přesvědčen, že ano. Na základě svého bádání vyslovil teorii , že Artuš byl ve skutečnosti římský velitel Lucius Artonius Castus, jehož hrob se nachází v dalmatské vesnici Podstrana na Jihu Chorvatska.

OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO