Jdi na obsah Jdi na menu
 


Další porce nových výsledků vědců a odborníků

24. 3. 2009
???????????????????????????????????????????


  • Zajímavý recept pro boj s globálním oteplováním navrhuje tým britských vědců. Některé zemědělské plodiny (kukuřice, ječmen, proso) mají odrůdy z různě lesklými listy. Povrch jejich listů díky tomu může odrážet sluneční záření s určitou intenzitou a vědce napadlo, že pole osetá plodinami těch nejlesklejších odrůd by mohla zafungovat jako obří zrcadla. Je možné je využít k odrazu slunečního záření od povrchu Země.
  • Kanaďané zvažují zařazení ledních medvědů mezi ohrožené druhy zvířat. Přírodovědce znepokojil průzkum, jenž ukázal, že by do roku 2050 mohly ze světa zmizet až dvě Obrazektřetiny populace ledních medvědů (momentálně by jich mělo být 25 000). Lední medvědi jsou ohroženi změnami klimatu a zároveň skutečností, že je povolen jejich lov.
  • Lékaři přišli s varováním, že golf může být zdraví nebezpečný. Konkrétně ohrožují sluch. Golfisté používají titanové hole a zdravotníci experimentálně ověřili, že švih takovou holí je stejně hlučný jako výstřel z pistole! Protože jsou uši citlivým orgánem, může dojít k důsledku toho časem k nevratnému poškození sluchu.
  • Budeme si jednou povídat s delfíny? Britští vědci se pokoušejí pochopit zákonitosti komunikace těchto vodních savců a hodlají vytvořit jakýsi slovník jejich řeči. Pomocí přístroje analyzují pořízené záznamy zvuků , které delfíni vydávají při nejrůznějších příležitostech. Záznamy Obrazekporovnávají a tímto způsobem postupně získávají zvuky charakteristické pro konkrétní situaci. Konečným cílem badatelů je promluvit na delfíny v jejich řeči a pochopit případné odpovědi.
  • Laviny v horách nedají spát švýcarským odborníkům. Aby mohli minimalizovat riziko, které pro obyvatele i návštěvníky horských středisek neklidný sníh představuje, snaží se pochopit zákonitosti tohoto jevu. Zkoumají strukturu sněhu v terénu i v laboratořích, zjišťují, jak se chová při různých teplotách atd. Celkem dobře už díky tomu vědí, jak taková lavina vzniká. Ověřili, že před nestabilitou sněhového příkrovu varují velké krystalky sněhu, stále ale nedokážou určit předem, kdy se nahromaděný sníh dá do pohybu.
  • Spánek upevňuje vaše zdraví. Nevěříte? Američtí lékaři jsou přesvědčeni, že hodina spánku denně navíc významně snižuje nebezpečí ukládání vápníku v cévách. A tím tedy zároveň klesá i riziko srdečních onemocnění. NaopakObrazek negativními důsledky nedostatku spánku se mohou stát obezita, cukrovka, potíže se zvýšeným krevním tlakem a podobně.
  • Žraločí zuby jsou obávané, ale jejich stisk prý není zdaleka tak silný. Větší sílu mají v čelistech lvi nebo tygři, tvrdí američtí odborníci.. Ti analyzovali nebezpečnost kousnutí celkem asi deseti druhů žraloků. Jak zjistili o síle stisku rozhoduje velikost hlavy žraloka, tedy velikost čelistí a ostrost zubů. Jaký žralok z tohoto pohledu nese člověku zcela jistě smrt? Například takový šestimetrový žralok bílý překousne skutečně vše, co se mu postaví do cesty.

???????????????????????????????????????????