Jdi na obsah Jdi na menu
 


Aktuální zajímavosti ze světové vědy a výzkumu

2. 7. 2008

MMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMM

Věda a výzkum


  • Díky týmu kanadských, amerických a britských vědců zřejmě vážnéObrazek postiženým kardiakům svítá nová naděje. Vědci totiž z kultur získaných z embryonálních kmenových buněk uměle vypěstovali tři typy buněk, které jsou základem tkáně srdce. Je to významný krok na cestě ke tkáni použitelné přímo pro transplantace.
  • Evropští výzkumníci soustřeďují své síly a snaží se za pomocí laserových energetických pulzů vyvolat umělé blesky. Jde jim o ochranu letadel při přistávání. Elektrické výboje nad letištní plochou jsou pro letadla nebezpečné, prot je tu snaha případné bouřkové mraky cíleně elktricky vybíjet.
  • V Americe se rozběhla práce na novém druhu antikoncepce.Měla by být nehormonální a tedy téměř bez vedlejších účinků, pravděpodobně půjde o formu náplastí nebo čípků. Je založena na izolaci tvorby jednoho z proteinů v genu, který kontroluje ženskou plodnost.Zatím byla úspěšně testována na myších ,během pěti let bude pokračovat testování na zvířatech. Pokud projde všemi klinickými zkouškami, bude nový druh antikoncepce k dispozici do 10 let.
  • Dosud neznámý druh beznohé ještěrkyobjevili biologové během expedice v brazilské přírodní rezervaci Cerrado.Překvapením,ale byl pro badatele nezvykle malý datel nebo několik druhů neznamých ryb.
  • Stálo lidstvo před desítkami tisíců let na pokraji vyhynutí? Zřejmě ano, tvrdí někteří palentologové. Na základě genetických testů došli k přesvědčení, že vlivem klimatických extrémů se počet lidí na planetě Zemi před 70 tisíci lety snížil  na pouhé dva tisíce(nyní se počet obyvatel pohybuje kolem 6,6 miliardy)
  • Co způsobuje u mužů plešatění? Jak zjistili odborníci, kromě genetických Obrazekdispozic i zvýšená pohybová aktivita v posilovnách. Čím více má muž testoteronu, tím má více vitality, energie a svaloviny, ale ubývá mu vlasů. A právě po posilování se hladina testosteronu v mužském těle zvyšuje v krvi zhruba o 25 %.
  • V Bolívii byl zaznamenán nový smrtící virus. Zdravotníci ho pojmenovali Chapare, podle provincie, kde se vyskytl. Před časem v této provincii onemocněl jistý zemědělec horečkami a bolestmi hlavy, přidaly se svalové křeče a vyměšování krve. Po 14 dnech muž zemřel. Místní lékař neměl ponětí, co zemědělce zabilo, testy na známe choroby byly negativní. Pro klid svědomí odeslal pacientovy vzorky do Atlanty v USA, do Centra pro kontrolu a prevenci chorob. Výzkum potvrdil, že jde dosus o neznámý virusnm z řady arenavirů, který je smrtelný.
MMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMM